22 Mayıs 2015 Cuma

MÜZİĞİN VE ŞARKI SÖZLERİNİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİNE DAİR BİR NOT

Bebekler sezgiseldir. Peki, olumsuz şarkı sözleri, müzikler, reklam müzikleri nasıl etkiler yaratır?
BEBEKLER SEZGİSELDİR

Yani, konuşmuyorlar fakat konuşulanları gayet iyi anlıyorlar. 

Toplumumuzda ise, sanki çocukların üzerinde bir düğme varmış da, 5 yaş civarı basılıp çalışır duruma geliyormuş gibi, onun öncesinde hep "çocuk o, anlamaz" deniyor. 

Oysa artık biliyoruz ki, bebekler daha anne karnında iken bile çevrelerinde olup bitenleri hissediyor ve bunun etkisinde kişilik geliştiriyorlar. Onların yanında ne konuştuğumuza dikkat ediyoruz artık, minicik bebeler olsalar bile.

Peki, çocuklarımıza dinlettiğimiz müziklere, onların yanında dinlediğimiz şarkılara ne kadar dikkat ediyoruz?

OLUMSUZ ŞARKI SÖZLERİ

Beynimiz herşeyi kaydedip buna uygun formüller oluşturuyorsa, beynimizin dinlediği şarkılarda geçen sözler nasıl bir etki yaratıyor?

Müziğin gücü bugün yadsınamaz konumda. Müziğin tınısı, ritmi, enstrumanlar...hem fizik, hem zihin, hem ruh olarak etkiliyor bizi. Şarkı sözleri de aynı şekilde. "yalan dünya", "kahpe kader", "zalim felek", "ayrılık acıları" temalı o kadar çok şarkı var ki... Bu sözler bilinç altımızda mutsuzluk bağlantıları yaratıyor olabilir. Bizim filtrelerimiz var. Peki ya bebeklerimiz?

Bebeklerimizin beyni tertemiz olduğundan onları en güzel şeylerle, umutla, sevgi ile doldurma konusundaki hassasiyetin farkındayız hepimiz. 

Dolayısıyla,
Olumsuz, hayata küsmüş dizeler içeren şarkılar dinlemiyorum artık. Oğluma da dinletmiyorum. Ruhumuzda bu kirliliğe gerek yok diye düşünenlerdenim.


REKLAM MÜZİKLERİ

Eğer arabada radyo dinliyorsam, reklam çıktığı zaman, kendim, çevremdekiler ve oğlum için radyoyu kapatıyorum. Çünkü, özellikle bazı reklam müzikleri ve sözleri mutsuz bir kişilik oluşturmak için bire bir. 


MÜZİK MÜZİK MÜZİK
cymatics

Sesin kum, su, ateşi etkilediğini, yönettiğini, yönlendirdiğini kanıtlayan çok çalışma ve deney var.
Hatta bazı sanatçılar bunu şova dönüştürmüş durumda.

1787'de Ernst Chladni, müziğin fiziksel durumu nasıl etkilediğini, değiştirdiğini anlatan bir makale yayınlıyor. 
İlginizi çekerse Chladni'yi veya müzisyen Nigel Stanford'u, terapist John Beaulieu'u araştırabilirsiniz. İlginç çalışmaları var. Belki de bunlara ayrı bir yazıda değinsem güzel olur.

Sonuç : Müziğin cinsi ile söylenilen sözlerin kum ve su üzerinde büyük bir etkisi var.

Biz insanoğlu da bu elementlerden meydana geldiğimize göre, müziğin üzerimizdeki gücünü kabul etmemek mümkün değil.


Ailemiz ve dostlarımızla birlikte, güzel müziklerin çalındığı, neşe dolu şarkıların söylendiği keyifli günlere...Hiç yorum yok :

Yorum Gönder