9 Mayıs 2015 Cumartesi

Tarçın Events Anne Çocuk etkinliğinden önemli not :)

Mine Hasırcı
Son zamanlarda, dergi, gazete, internette bir çok makaleye konu olan, benim de daha önce anneliğin keşkeleri yazımda, Doğum İçin Elele etkinliğinde, her yerde bahsettiğim bir şey:"Toplum kadınları anne olmaya hazırlamıyor. Pat diye anne oluveriyor, anne olunca görüyoruz herşeyi."

Eski zaman kabilelerinde, kadınlar, hamile kalmadan önce, anneliğe hazırlandıkları bir süreçten geçerlermiş. Bebeklerin bezini değiştirmek gibi fiziksel bakımdan bahsetmiyorum, ruhsal bir yolculuk bu. Diğer yandan, gerçekten de, kadın ve erkek belli bir kişisel farkındalığa ulaştığında bebeği davet etmeli hayatlarına.Yoksa, çocuklarına karşı daha bir tahammülsüz ve daha müdahaleci olabiliyorlar. Siz de bunun örneklerine şahit olmuşsunuzdur.

İşte tam bu noktada, sevgili Klinik Psikolog Mine Hasırcı'nın , geçen ay gerçekleşen TarçınEventsAnneÇocuk etkinliğinde anlattığı bir öneriye değinmek istiyorum. Şöyle diyor:

Çocuğunuza bağıracağınızı hissettiğiniz o anda, 1 sn bile olsa kendi sinirinizi farkedip, çocuğunuzun dünyasına girip ne anlattığına bakmak, iletişimde ve çocuğun hayatında çok şey değiştiriyor. Kendi iletişim becerisi güçlü olan ebeveynin çocuğunun da iletişim becerisi güçleniyor.
Günde 10 dk, hiç bir şey yapmadan geçirmek, sadece durmak farkındalığımızı arttırmanın yollarından biri.

Uzak doğuya baktığımızda, Mine Hasırcının bahsettiği bu 10dk durmanın çeşitli versiyonlarını görebiliyoruz. Eğer kendi iç dünyanıza odaklanma sorunu yaşıyorsanız, bunu kolaylaştırmak için, bir obje, mum, ayna gibi materyaller seçebilirsiniz.

Biz annelerin hep bildiği ama bazen göz ardı ettiği : Mutlu anneler mutlu bebekler demek. :)

Sevgili Aslı (Kadıköy Anneleri) ve Sevgili Serpil (Tots&More)


Burada, TarçınEvents in sahibi sevgili Fatma'ya bu daveti için ve bu güzel insanlarla tanışmama vesile olduğu için çok teşekkür ediyorum. Fatma, bu etkinlik için çok iyi hazırlanmış, yaklaşık 50 firma organizasyona sponsor olmuştu. İşte onlardan bazıları:
Palyaço Kardeşler

*ELİTE WORLD HOTEL İSTANBUL http://www.eliteworldhotels.com.tr/
*AMWAY https://www.amway.com.tr/
*BABY COUTURE http://www.baby-couture.net/

*UZAY KİMYA http://www.uzaykimya.com.tr/
*PALYAÇO KARDEŞLER http://palyacokardesler.com/
*TOTS AND MORE http://www.totsandmore.com.tr/
*PAK MAYA http://www.pakmaya.com.tr/
*EVENT CORNER https://instagram.com/eventcorner/

 Fatma Yılmaz (Tarçın Events) 

Haydi, kendinize zaman ayırmayı unuttuğunuzu düşündüğünüz o an, bir farklılık yaratın ve kendinizle başbaşa kalın; biz mutlu, bebeklerimiz mutlu :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder